Kadra Narodowa

Reprezentacja Polski Rugby na Wózkach jest obecnie jedną z silniejszych drużyn w Europie. W 1997r. odbył się pierwszy obóz szkoleniowy z zakresu rugby na wózkach. Początki Kadry Narodowej sięgają lat 1998. Właśnie rok 1998 można uznać za początki działalności Naszej Reprezentacji. Wielki wkład w rozwój Reprezentacji Polski ma Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, dzięki której na Naszą ziemię trafiła ta dyscyplina sportu. Początkowo w kadrze grali zawodnicy z trzech drużyn a mianowicie z Poznania, Katowic oraz Warszawy. Wraz z upływem czasu i szybkim rozwojem  powstała Polska Liga Rugby na Wózkach w której to z roku na rok grało co raz więcej drużyn i zawodników. Tym samym skład Reprezentacji Narodowej zmieniał się latami.


Od 1998 roku Kadra Polski występuje na arenach międzynarodowych. Pierwszy ważny sprawdzian odbył się w  sierpniu 1998 roku. Podczas turnieju w angielskim  Stoke Mandeville. Nasze orły uzyskały kwalifikacje do Mistrzostw Europy. W Pierwszym występie na ME biało-czerwoni zajęli 10 miejsce. Od tamtego czasu skład zespołu oraz sztabu szkoleniowego zmieniał się diametralnie.


Od tamtego czasu RP rozwija się i bierze udział w zawodach rangi mistrzowskiej. W 2005 roku Reprezentację przejęło Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „SSON”. Przełom Nastąpił w 2007 roku. Podczas ME w Finlandi kadra zajęła 7 miejsce i był to najlepszy rezultat od momentu powstania reprezentacji. Kolejne lata to świetne wyniki drużyny narodowej. W 2009 roku na ME w Dani osiągnięcie 5 miejsca dało Reprezentacji Polski awans na pierwsze Mistrzostwa Świata Vancover 2010, gdzie zajęcie ósmego miejsca na mistrzostwach pozwoliło na awans w rankingu światowym na jak dobrą ósmą pozycje.


Rok później (2011) był rokiem przełomowym ponieważ ME w Szwajcarii były przepustką do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (kwalifikowały się tylko trzy lub cztery drużyny). Niestety Polska zajęła 5 miejsce. Był to wielki sukces (powtórzenie wyniku z 2009r.) ale również porażka, ponieważ biało-czerwoni nie zdobyli kwalifikacji na IP.


W 2013 roku na Mistrzostwach Europy w Belgi Reprezentacja zajmuje 9 miejsce .


Obecnie RP przygotowuje się do eliminacji ME, które w 2015 roku odbędą się w Czechach i które będą przepustką do Mistrzostw Europy 2015 w Finlandii.


Reprezentacja Polski klasyfikuje się 14 miejscu na świecie oraz 9 w Europie.

Opiekę merytoryczną i organizacyjną nad Reprezentacją Polski Rugby na Wózkach sprawuje Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych „SSON”.

Więcej informacji na temat Kadry Narodowej można uzyskać na stronie SSON.WSPIERAJĄ NAS: